NPRC min colorW roku 2024 nasza szkoła pozyskała
dofinansowanie  w kwocie
5 000 zł
w ramach realizacji
Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.”
na lata 2021- 2025 Priorytet 3

wspierającego rozwój czytelnictwa dzieci i młodzieży
przez szkolne biblioteki.

 

 

Otrzymana z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego kwota 4 000zł oraz 1 000zł wkładu własnego Gminy Rudnik, umożliwiły zakup wielu nowości wydawniczych i lektur szkolnych, w tym książek o tematyce patriotycznej. Zakupy również wsparła Rada Rodziców kwotą 300zł.

NPRC min<< kliknij

Część środków przeznaczono na doposażenie biblioteki – półeczek do prezentowania nowości wydawniczych pod hasłem „Biblioteka – NEWS”, zachęcających młodych czytelników do ich wypożyczania. Zakupiono zestaw miękkich, kolorowych siedzisk dla dzieci oraz napis ścienny promujący czytanie, który pojawi się przed wejściem do biblioteki. Przewidziano również montaż gazetki do prezentowania prac uczniów wykonywanych w ramach działań związanych z czytelnictwem.

W ramach programu zaplanowaliśmy szereg działań edukacyjnych dla uczniów wszystkich klas naszej szkoły. Część z nich została już zrealizowana, inne będą kontynuowane do końca roku szkolnego.

Oto niektóre z nich:

Starsi – młodszym” - czytanie wybranych książeczek przez uczniów starszych klas podczas lekcji bibliotecznych, przebywania na świetlicy.
NPRC min << kliknij

„Dzień Pluszowego Misia” - słuchanie czytanych fragmentów książki „Kubuś Puchatek”, wykonanie ilustracji do książki, zorganizowanie wystawy prac – w klasie II

„Czy znasz baśnie braci Grimm?” - czytanie wybranej baśni uczniom klasy III

„Jak po latach swoją przygodę z trollami wspomina Bilbo?”- fragmentów lektury „Hobbit” J.R.R. Tolkiena, projektowanie okładki książki kucharskiej w klasie VI.

SELFIE Z KSIĄŻKĄ,CZYLI POKAŻ, CO CZYTASZ” - szkolny konkurs fotograficzny dla wszystkich uczniów
NPRC min  << kliknij


Z innych dodatkowych działań podejmowanych
przez bibliotekę warto wymienić:

 

„Czytanie na dywanie” – czytanie ulubionych książek,

Wprowadzenie do lektur „W pustyni i w puszczy”, „Magiczne drzewo”, Jak to z lnem było”,
 NPRC min << kliknij

„Czytanie to poznawanie” - akcja w ramach Dnia Głośnego Czytania – prezentacja przez nauczyciela książek i czasopism z różnych dziedzin.

„Weź, przeczytaj” - tworzenie plakatu zachęcającego do czytania w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek, przygotowanie tablicy na korytarzu zachęcającej rodziców i dzieci do czytania.
NPRC min << kliknij

Dla rodziców uczniów została przygotowana prezentacja pt. „Dlaczego warto czytać dzieciom?” zwracająca uwagę na wartość codziennego czytania dzieciom, z dziećmi i przez dzieci.
NPRC min  << kliknij

We współpracy z innymi bibliotekami przeprowadzono:

„Wiosenny konkurs recytatorski” - dla uczniów klas I – III szkół podstawowych gminy Rudnik pod hasłem: „Kochać świat”

                         "Mikołajkowe potyczki w bibliotece” - Powiatowy Międzyszkolny Konkurs Biblioteczny, zorganizowanym z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Zadaniem zespołu było wykonanie plakatu - reklamy do książki „Mikołajek”, jak również z odegranie wybranej scenki.

„W blasku medali polskich olimpijczyków” - konkurs plastyczny zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną w Rudniku.

"Jestem Europejczykiem. Znam swoją gminę, Polskę i kraje europejskie" - konkurs czytelniczo – plastyczny dla uczniów klas II , III i IV szkół podstawowych gminy Rudnik.
NPRC min << kliknij

„Narodowe czytanie” – udział w ogólnopolskiej akcji uczniów klas VII – VIII organizowanej przez Filię Gminnej Biblioteki w Łubowicach, poznanie i czytanie fragmentów „Kordiana" Juliusza Słowackiego.
NPRC min << kliknij

Warsztaty komiksu, ilustracji i karykatury - dla uczniów klas V-VIII - we współpracy z Gminną Biblioteką w Rudniku gościliśmy w szkole Pana Szymona Teluka – malarza, rysownika, ilustratora i wykładowcę.

NPRC min << kliknij

Spotkanie autorskie z poetką panią Jadwigą Wojnowską czytanie wierszy przez wybranych uczniów, poznanie biografii poetki oraz wydanych książek.
NPRC min << kliknij

W planie są kolejne działania biblioteczne, których celem jest zwiększenie zainteresowania czytelnictwem.

Edyta Przybyła