Adwentowe wianki - tradycja i historia

18 008

Wieniec adwentowy jest pierwszą oznaką nadchodzących Świąt i często pierwszą świąteczną ozdobą, jaka gości w naszych domach.
W tradycji chrześcijańskiej symbolika związana z wieńcem oznaczała czas Adwentu i oczekiwania na narodzenie Jezusa. Wieniec adwentowy zawiera 4 świece, a każda z nich oznacza kolejną niedzielę przed Bożym Narodzeniem. Poza tym wieniec w religii chrześcijańskiej przypomina ofiarę, jaką Jezus złożył podczas swojej śmierci na krzyżu, a symbolizuje ją korona cierniowa.

wianek 003

 Jaka jest historia wieńca adwentowego?

Być może zaskoczy Cię fakt, że pierwszy wieniec miał pomóc w przygotowaniach do świąt dzieciom z sierocińca, a tradycja ta nie ma korzeni katolickich…
Historia wieńca adwentowego, popularnej dziś dekoracji świątecznej, sięga 1939 roku i zaczyna się od Johanna Hinricha Wicherna, niemieckiego pastora i teologa, który prowadził świetlicę dla sierot w Hamburgu. By umilić dzieciom czas oczekiwania na Boże Narodzenie oraz wzbogacić wystrój świetlicy, w pomieszczeniu zawiesił duże drewniane koło i umieścił na nim 24 świece adwentowe.
Wygląd wieńca przechodził różne modyfikacje. Z czasem drewniane koło przyozdobiono zielonymi, iglastymi gałązkami. Około 1860 r. zrezygnowano też z 24 świeczek i w zamian za nie ustawiono tylko cztery, większe, z których każda symbolizowała kolejną niedzielę Adwentu.

wianek 003

Jak wygląda wieniec adwentowy?

Dziś wieńce adwentowe są dużo mniejsze niż pierwowzór, który musiał pomieścić aż 24 świece.  Wszystkie elementy i kolory wykorzystywane dawniej przy wieńcach adwentowych miały określoną symbolikę. Już sam kształt wieńca – czyli okrąg – jest ważny. Oznacza on wieczność Boga, który nie ma początku ani końca.

wianek 003

Co oznacza wieniec adwentowy?

» Symbolika tej dekoracji jest niezwykle istotna i rozbudowana – każdy jej element ma swoje znaczenie i nie jest przypadkowy.

» Okrągły kształt wieńca adwentowego symbolizuje nieskończoność, życie wieczne oraz to, że Bóg jest wieczny i nie ma początku ani końca.

» Gałązki wiecznie zielonego drzewka iglastego to symbol życia i wspólnoty.

» Cztery świece zapalane w każdą niedzielę adwentu symbolizują zbliżanie się do prawdziwej światłości, czyli do Jezusa Chrystusa.

» Każda świeca z osobna również ma swoje znaczenie. Pierwsza to Świeca Nadziei, druga – Świeca Pokoju, trzecia – Świeca Radości, a czwarta to Świeca Miłości.

 

Źródło: internet